BİR KELİME BİR İŞLEM

BİR KELİME BİR İŞLEM

Okulumuzun bir klasiği haline gelen "Bir Kelime Bir İşlem" yarışması Türkçe Bölümü ve Matematik Bölümünün iş birliği ile bu sene de okulumuzda gerçekleşti.

Dört işlem ve dil esasına dayalı yarışma programının amacı, Türkçemizi doğru kullanmak, kelimeleri doğru telaffuz ederek anlamlarını açıklamak, yarışmacıların türetmiş olduğu kelimeler örnek alınarak, Türk dili kuralları hakkında bilgiler vermektir. İşlem sorularında ise hedef sayıya dört işlem kullanarak en seri ve doğru şekilde ulaşmaktır.

Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır. Kelime sorusunda yarışmacılara 7 harf verilmekte, yarışmacılar da bu harfleri ve bir de joker harfi kullanarak kelime türetmeye çalışmaktadır. En fazla harfli kelimeyi bulan yarışmacı harf sayısı kadar puan kazanmaktadır.

İşlem sorusunda ise yarışmacılara 6 rakam ile bir hedef sayı verilmektedir. Yarışmacılardan beklenen, verilen 6 rakamı dört işlem ile kullanarak hedef sayıya yaklaşmaya çalışmalarıdır. Sonucu tam bulan yada en fazla yaklaşan yarışmacı puan kazanmaktadır.

7. sınıfların katıldığı yarışmada öğrenciler verilen harflerle yeni kelimeler türetirken sayılarla ise sonuca ulaşmaya çalıştı. Zihin jimnastiğinin yapıldığı yarışmada öğrenciler bazı sorularda zorlansalar da yarışmayı eğlenerek tamamladılar. Sınıflar arasında kıyasıya rekabetin yaşandığı yarışmada Görkem Başoğul, Doruk Yılmaz ve Eymen Sucar'In temsil ettiği 7C sınıfı yarışmayı birincilikle tamamladı.

Yarışma, katılım belgelerinin ve madalyaların verilmesiyle sona erdi.

Türkçe ve Matematik bölümüne teşekkür ediyoruz.


13.12.2023

Fotoğraflar

PAYLAŞ
Copyright © 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.