ZORBA OLMA KANKA OL

ZORBA OLMA KANKA OL

Okulumuz Rehber Öğretmeni Yeşim Çoruh Güler akran zorbalığına dikkat çekmek için 2. sınıf öğrencilerimize farkındalık yönelik eğitim gerçekleştirdi.

Akran Zorbalığının; bir ya da birden çok öğrencinin, kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve kişinin kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türü olduğu belirtilerek, akran zorbalığının hangi davranışları içerdiği konusunda bilgilendirme yapıldı. 

*Fiziksel Şiddet: İtme, dürtme, tekmeleme, tükürme, vurma, ısırma, kulak çekme, tekme atmak ya da çelme takmak, vs.  

*Sözel Şiddet: Boy, kilo, diş yapısı, ten rengi gibi bedensel özellikleriyle, giysi ve gözlük gibi dış görünüş özellikleriyle, peltekliğiyle, kekemeliğiyle, aksanıyla alay etme; küçük düşürücü lakaplar takma, kaba ve çirkin sözlerle hitap etme; sözlü olarak tehdit etme vs.

*Duygusal  Şiddet:  Dışlama, oyunlara almama, grup dışında bırakarak yalnızlığa itme, görmezden gelme, konuşmama, diğer öğrencilerin de o öğrenciyle konuşmasını engelleme, diğer öğrencileri o öğrenciye karşı kışkırtma, hakkında dedikodu ve söylenti çıkarma, iftira atma, haksız şikâyetlerde bulunma, çeşitli yerlere çirkin yazılar yazma vs.

*Eşyalara Şiddet: Eşya ya da yiyecekleri zorla alma, para ya da eşyaları çalma, haraç alma, zorla bir şeyler ısmarlatma, defter ya da kitaplarını karalama, eşyalarını izinsiz kullanma, vs. 


08.11.2021

Fotoğraflar

PAYLAŞ
Copyright © 2022 | Tüm Hakları Saklıdır.